نظافت مطب

وقتی وقتی حرف از تمیز کردن یک دفتر معمولی می‌شود، بیشتر زیبایی محیط کار و ایجاد محیط دلپذیر برای جلب مشتری مطرح است. اما وقتی حرف از نظافت مطب پزشکی می‌رسد، نظافت از ظاهر صرف فراتر می‌رود. فضای پزشکی شما – چه یک کلینیک باشد یا یک مطب دندانپزشکی – می‌تواند محل رشد میکروب‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها و پاتوژن‌های بالقوه خطرناک باشد که می‌تواند منجر به ابتلای بیماران به عفونت شود. نظافت مطب یک کار تخصصی است و باید به صورت اصولی انجام شود.

نظافت مطب چه تفاوتی با نظافت مکان‌های تجاری دارد؟

نظافت برای هر مکان معنای متفاوتی دارد، به خصوص وقتی صحبت از نظافت مطب پزشکی می‌شود.
نظافت تجاری شامل خدمات نظافتی مدارس، ادارات و بانک‌ها می‌شود در این مکان ها هر روز باید چربی، گرد و غبار و لکه ها را از سطوح پا ک کنید. در بیمارستان ها، مطب های پزشکی و مراکز دندانپزشکی، وضعیت کاملا متفاوت است. نظافت مطب کاری تخصصی است.
شما نه تنها باید با مایعات بدن، خون و سایر موادی که حاوی پاتوژن های خطرناک هستند، مقابله کنید، بلکه باید از گسترش فعال آنها نیز جلوگیری کنید.
بنابراین نظافت در این گونه مکان‌ها باید علاوه بر نظافت معمول شامل روش‌ها و مقرراتی باشد که از گسترش عفونت و بیماری‌ها جلوگیری کند.

نظافت مطب

نکاتی که باید در نظافت مطب در نظر بگیرید

انتخاب پاک کننده‌ها و ضدعفونی کننده‌ها

برای رسیدن به نتیجه در یک محیط مراقبت‌های بهداشتی، محصولات تمیز کننده تخصصی را که حاوی مواد ضدعفونی کننده بیمارستانی هستند، در نظر بگیرید.

تهیه چک لیست

از تمام سطوحی که در مطب مکررا لمس می‌شوند مانند کابینت، میز، دستگیره در، صفحه کلید کامپیوتر، سینک، نرده، درها، صندلی‌ها و کلیدهای چراغ چک لیستی تهیه کنید. این سطوح باید به طور مداوم و کافی تمیز شوند.

آموزش کارکنان در مورد سیستم نظافت

هر کارمند باید در مورد اینکه کدام مناطق را تمیز کند و چگونه آن را به درستی انجام دهد، آموزش ببیند.
مطابق دستورالعمل برچسب محصول عمل کنید: برای رسیدن به نتیجه موردنظر، محصولات تمیز کننده و ضدعفونی کننده باید طبق دستور ماده شیمیایی مصرف شوند. زیرا محصولات تنها زمانی مفید هستند که به درستی استفاده شوند.
اگر نظافت چیان حرفه‌ای استخدام کرده باشید، نسبت به دستورالعمل‌های مواد شیمیایی آگاه هستند یا برچسب محصولات تمیزکننده و ضد عفونی را مطالعه کرده و به آن پایبند هستند.

نظافت مطب

تمیز کردن و ضدعفونی کردن تجهیزات

تا حد امکان در مطلب از لوازم یک بار مصرف استفاده کنید و از استفاده مشترک لوازم جلوگیری کنید. تمیز کردن و ضد عفونی تجهیزات مطب با کمک روش‌های صحیح مهم است.

برطرف کردن جرم و ضد عفونی کردن هر روزه دستشویی

در نظافت مطب، نظافت دستشوی بسیار مهم است چراکه انواع بیماران مکررا از دستشویی استفاده می‌کنند و این مکان را به محل شیوع بیماری تبدیل می‌کنند. این مکان باید با مواد ضد عفونی تمیز شسته شود.

شستن دست‌ها برای رعایت بهداشت

یکی از بهترین راه ها برای مبارزه با انتشار ویروس ها و باکتری ها، شستن مکرر دست‌هاست. محلول‌های ضد باکتری دست شوینده را در نقاط مورد نیاز در سرتاسر محل خود قرار دهید. علاوه بر این، تابلوهایی را در همه جای ساختمان قرار دهید که کارکنان پزشکی، بیماران و بازدیدکنندگان را به شستن مرتب دستان خود ترغیب کند.

جمع بندی

مطب یکی از مکان‌هایی است که مردمی که در آن رفت و آمد می‌کنند، ناقل ویروس، باکتری و بیماری هستند. از این رو نظافت مطب مهم است. بهتر است تمیز کردن مطب را به برون سپاری کنید تا ضد عفونی و تمیز کردن در کار مراجعین و کارکنان مزاحمتی ایجاد نشود و در فواصل معین محیط کاملا ضد عفونی داشته باشید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!